Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Chrostkowie

O instytucji

HISTORIA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W CHROSTKOWIE

 

            Powstanie Gminnej Biblioteki Publicznej w Chrostkowie datuje się na lata powojenne, gdyż nie ma informacji potwierdzających jej istnienie przed drugą wojną światową. Biblioteka została powołana w 1948 roku przez władze gminne – po ustanowieniu Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, który ukazał się 17 kwietnia 1946 roku – nosiła nazwę Gminna Biblioteka Publiczna w Chrostkowie, a w 1954 roku, po utworzeniu gromad, przemianowana została na Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Chrostkowie oraz włączona do krajowej sieci bibliotecznej. Dekret stworzył podstawy prawne do jej funkcjonowania i gwarantował byt materialny. W myśl dekretu, gminne biblioteki publiczne miały obsługiwać czytelników na obszarze gminy, tworząc w miarę potrzeby odpowiednio zorganizowane oddziały – czyli filie i punkty biblioteczne na terenie gromad – w taki sposób, aby wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do księgozbiorów zarówno własnej biblioteki jak i innych bibliotek, czyli właściwych danemu terenowi bibliotek terenowych i wojewódzkich. Zadaniem bibliotek gminnych była również współpraca ze wszystkimi działającymi na obszarze danej gminy bibliotekami oraz instytucjami służącymi upowszechnianiu kultury. W tym okresie na ziemi włocławskiej nadzór merytoryczny i organizacyjny nad bibliotekami gminnymi oraz punktami bibliotecznymi pełniła Biblioteka Powiatowa w Toruniu.

            Ośrodek życia kulturalnego stanowiła w gminie biblioteka. Po II wojnie światowej mieściła się ona w budynkach prywatnych. Historia biblioteki to również ludzie, ich wiedza, umiejętności i zaangażowanie. Jej pierwszymi pracownikami byli: Barbara Jankowska z Sikorza i Halina Kowalkowska z Sikorza. Na szczególne przypomnienie zasługuje kolejna kierowniczka tej placówki, która przez kilkadziesiąt lat pracowała w bibliotece – Franciszka Marchlewska z Adamowa. Swoją prace rozpoczęła w 1952 roku i w bibliotece spędziła ponad 27 lat. Organizowała różne konkursy. Najsłynniejszym z nich był ogólnopolski konkurs pt. ,,Złoty kłos dla twórcy, Srebrny dla czytelnika”, który odbył się w 1963 roku. Celem tego konkursu było upowszechnianie współczesnej literatury polskiej.

            Integralną część biblioteki stanowiły wiejskie punkty biblioteczne. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych było ich 12 (w Sikorzu, w Stalmierzu, w Nowej Wsi,w Makówcu, w Adamowie, w Kawnie, Ksawerach, w Majdanach, we Wildnie, w Chojnie, w Oborach i w Chrostkowie Nowym). Filie znajdowały się przeważnie przy Klubach Rolnika, powołanych przez Radę Sołectwa danej miejscowości, lub w szkołach podstawowych. Kluby były ośrodkiem gastronomiczno-kulturalnym i oświatowym i dlatego nie mogło w nich zabraknąć miejsca na filie biblioteczne. Działalność filii skończyła się niestety z chwilą, gdy zlikwidowano gminę Chrostkowo, to jest w 1976 roku. Franciszka Marchlewska nadzorowała prace w punktach bibliotecznych, wymieniała okresowo księgozbiór, udzielała wszechstronnego instruktażu osobom prowadzącym społeczne punkty. Skatalogowała częściowo biblioteczny księgozbiór.

            Biblioteka mieściła się już wtedy w budynku urzędu gromady a potem gminy. Od 15 maja 1979 roku pracowała w bibliotece w wyróżniający się sposób Danuta Maćkiewicz. Dzięki niej w okresie  od 1981 roku do 1989 roku biblioteka zwiększyła księgozbiór o ponad 2 tysiące tomów z 8400 do 10600. Danuta Maćkiewicz bibliotekę traktowała jako centrum pracy oświatowo-kulturalnej. Dużo pracy poświęcała udzielaniu informacji bibliotecznych, klasyfikowaniu i katalogowaniu książek, pasowaniu młodych użytkowników na czytelników, a także prowadzeniu lekcji bibliotecznych.

            Danuta Maćkiewicz pracowała w bibliotece do końca 2003 roku, to jest do przejścia na emeryturę. Organizowała wśród młodych czytelników liczne konkursy czytelnicze  i plastyczne. Propagowała i wypożyczała czytelnikom  dorosłym ciekawe i intersujące ich książki. Bibliotekę uczyniła ośrodkiem kultury i informacji. Jej praca spotkała się z uznaniem władz i czytelników. Biblioteka pod jej kierownictwem była nagradzana dotacjami pieniężnymi Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i Ministra Kultury. Za swą aktywna prace zawodowa i społeczna Danuta Maćkiewicz uhonorowana została miedzy innymi ,,Srebrna Odznaką za Zasługi dla województwa włocławskiego’’ w 1987 roku, oznaczeniem za ,,Zasługi dla Kółek Rolniczych’’ w 1994 roku i odznaką ,,Zasłużony Działacz Kultury’’ w 2002 roku.

            W pracy gminnej biblioteki na uwagę zasługuje współpraca z bibliotekami szkolnymi przez wypożyczanie uczniom książek z zestawu lektur obowiązkowych i nadobowiązkowych, doposażeniu szkolnych bibliotek w takie materiały, jak karty książki oraz karty czytelnika. Pracy biblioteki nie sprzyjał fakt przenoszenia jej siedziby w coraz to inne miejsca. I tak do 1982 roku był to dawny budynek Gromadzkiej Rady Narodowej Urzędu Gminy w Chrostkowie. W latach 1982-1986 mieściła się ona w pomieszczeniu prywatnym, dzierżawionym od Kajetana Mazura,     a w latach 1986-1990 – Zygmunta Mulskiego. W 1990 roku biblioteka została przeniesiona do nowo wybudowanego Urzędu Gminy w Chrostkowie. Od 2007 roku biblioteka ma już swoja nową siedzibę. Została przeniesiona do wyremontowanego budynku – Gminnego Domu Kultury w Chrostkowie, gdzie zajmowała powierzchnię  o ponad 100m2.

             Z dniem 1 stycznia 2004 roku prace w bibliotece rozpoczęła Dorota Bentkowska, która pełniła obowiązki kierowniczki do 30 czerwca 2005 roku. Kolejna pracowniczką była Danuta Jastrzębska, która swą pracę w bibliotece rozpoczęła             1 lipca 2005 roku i pracowała do 28 lutego 2007 roku. Natomiast od 21 marca 2007 roku obowiązki kierowniczki biblioteki powierzono Katarzynie Umerle.

             Gminna Biblioteka Publiczna w Chrostkowie obecnie została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury w dniu 27 kwietnia 2007 roku , posiada osobowość prawną. Działa w oparciu o Statut zatwierdzony przez Radę Gminy w Chrostkowie. Jej budżet zabezpiecza Gmina. Biblioteka gromadzi literaturę piękną dla dorosłych, młodzieży i dzieci, literaturę popularnonaukową, wydawnictwa informacyjne i regionalne. Biblioteka zajmuje się realizacją zakupów, ewidencją i opracowaniem nabytków, prowadzeniem katalogów (alfabetycznego, rzeczowego wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej) oraz kartoteki regionalnej.  

          W roku 2014 zmieniła się siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej i została ona przeniesiona do budynku Urzędu Gminy w Chrostkowie, w którym została zaadoptowana piwnica na przestronne pomieszczenia biblioteczne o łącznej powierzchni 207 m2. W jednej z sal znajduje się „Wioska internetowa”. Od tego czasu biblioteka korzysta z programu bibliotecznego MAK+. Czytelnicy mogą drogą elektroniczną składać zamówienia na książki, poznać księgozbiór naszej biblioteki.

            Biblioteka rozszerzyła działalność kulturowo – artystyczną. Odbywają się różnego rodzaju spotkania. Prowadzone są  zajęcia dla dzieci zarówno w czasie roku szkolnego jak i we wakacje. Na czas nieobecności spowodowanej urlopem wychowawczym przez panią kierownik Katarzynę (Umerle) Cybulską funkcję tę pełni pani Anna Maćkiewicz.

 

Biblioteka

Utworzono dnia 12.08.2016, 12:39

Pogoda

Zegar

Imieniny

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.